Dokumentu aprakstītāju rediģēšana.

    ASGL atšķirīgā īpatnība ir tas, ka tā strādā ar dokumentiem, kuru struktūrai ir jābūt iepriekš aprakstītai sistēmā, līdz ar to tiek sasniegti sekojošie mērķi:

    Toties dokumentu aprakstītāju izveidošanai un koriģēšanai ir nepieciešams labs grāmatvedis.

    Dokumentu grupas.

    Sistēmā visi dokumenti tiek sadalīti grupās. Katrā dokumentu grupā ir sava numurācija, tai var būt piešķirtas savas piekļūšanas sankcijas, izdrukājas konkrētas grupas dokumentu saraksts. Sistēma lietotājam tiek piegādāta ar standartveida noregulēšanu, kurā ir iekļautas standarta dokumentu grupas ar dokumentu aprakstītājiem. Paskaidrosim, ko nozīmē mūsu sistēmas standartveida noregulēšana:

    Kases operācijām ir iedarbinātas divas dokumentu grupas: kases ieņēmumu un kases izdevumu dokumenti. Tas tiek tā organizēts, jo pēc likuma ir noteikts, ka kases ieņēmumu un izdevumu dokumentiem ir jābūt katram savai, t.i. gan ieņēmumu, gan izdevumu dokumentiem, atsevišķai numurācijai.
    Toties bankas dokumentiem tiek noteikta tikai viena grupa, jo likumā noteiktā kārtībā bankas dokumentiem, gan ieņēmumu, gan izdevumu ir jābūt hronoloģiska vienlaidu numerācija. Lietotāja ērtībai mēs bankas ieņēmumu dokumentus (t.i. to aprakstītājus) numurējam diapazonā no 1 līdz 499, bet izdevumu - diapazonā no 500 līdz 999.

    Kopumā sistēmā var iedarbināt līdz 256 dokumentu grupām, katra grupa var ietvert līdz 999 dokumentu aprakstītājiem. Trīs grupas sistēmā ir rezervētas:

    Pie ieejas dokumentu rediģēšanas funkcijā uz ekrāna tiek izvadīts dokumentu grupu saraksts ar piekļūšanas sankciju katrai grupai un lauku - Izd.d.Nr., kurš ir rezervēts turpmākiem paplašinājumiem.

    Dokumenti.

    Katrā dokumentu grupā atrodas konkrētai grupai dokumentu aprakstītāji. Katram dokumenta aprakstītājam uz ekrāna tiek izvadīti sekojošie lauki:

    Kontējumi. (izņemot pakešu režīma kontējumus).

    Pie dokumenta aprakstītāja atvēršanas uz ekrāna tiek izvadīts dokumentu kontējumu saraksts (katrā dokumentā var būt ieklauti līdz 999 kontējumiem) ar sekojošiem rekvizītiem:

    Bilances konti.

    Pie konkrēta kontējuma atvēršanas mēs redzam uz ekrāna tā bilances kontus, procentus, funkcijas.

    Funkcijas.

    Sistēmā ir paredzēta vesela iekšējo funkciju virkne, kuras dod iespēju ievadāmo datu modoficēšanai. Funkcijas dokumentu aprakstītājos ir jānozīmē pie konkrētu bilances kontu ievadīšanas. Augšējā funkcija parasti tiek attiecināta visam kontējumam kopumā, bet divas apakšējās - pakļautiem kontējumiem.
    No sākuma nosauksim funkcijas, kuras ievieto konkrētus datus analītikas grupās:

Dotās funkcijas ietekmē visu dokumentu un var būt nozīmētas jebkurā dokumenta aprakstītāja vietā.

    Funkcijas datu pārnešanai starp kontējumiem:

Dotās funkcijas ir ļoti lietderīgas pie datu pārnešanas starp kontējumiem un šajā gadījumā tās ir jāuzrāda pie augšējā kontējuma konta nozīmēšanas. Piemēram, mums ir realizācijas kontējums ar numuru 1 un ievadīto summu 118,00

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2310 6110     100,00
  5721 -18,00%  VAT 18,00

ja mēs vēlamies pārnest nākamā kontējumā visu summu, mēs neuzrādam nekādu funkciju. Piemēram, mums uzreiz iemaksāja pilnu summas apmēru bankas kontā:

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2621 2310 100% no 1 kontējuma   118,00

Ja mums apmaksāja tikai preces summu 100,00  

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2621 2310 100% no 1 kontējuma ONE 100,00

Ja mums apmaksāja tikai PVN summu 18,00  

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2621 2310 100% no 1 kontējuma TWO 18,00

    Matemātisko aprēķinu funkcijas. Dotās funkcijas tiek izmantotas konkrētiem kontējumiem.

Paskaidrošu starpību starp funkciju MIN un negatīvo procentu. Pieņemsim, ka ievadāmā summa ir 100,00

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2310 6110     84,75
  5721 -18,00%   15,25

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2310 6110     82.00
  5721 18,00% MIN 18.00

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2310 6110     100.00
  5721 18,00%   18.00

    Bilances kontu nomaiņas funkcijas.

Šīs funkcijas strādā pie noteiktiem nosacījumiem, tas nozīmē ka konkrētā kontējumā ir noteikta analītika, kurai kā pirmais saistītais klasifikātors ir nozīmēts Kontu plāns. Paskaidrosim to uz piemēra: Pieņemsim, ka mēs saņemam naudu kontā un uzreiz norakstām izdevumos, bet izdevumu konti var būt dažādi, bet kontā - bankas konts ir nozīmēta analītika - izdevumu tāmes un kā saistītais klasifikātors 1 analītikai - izdevumu tāmesir nozīmēts Kontu plāns un katrai izdevumu tāmei ir noteikts savs norakstīšanas konts. Noformējam dokumentu ar diviem kontējumiem:

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2621 2310     100.00

Debets Kredīts % Funkcija Summa
7170 2621 100% no 1 kontējuma CHD 100.00

Konts 7170 (samaksa par darbiem un pakalp. no ārien.) tiks nomainīts uz nozīmēto attiecīgās izdevumu tāmēs kontu, bet tikai gadījumā ja analītiskās grupas izdevumu kontiem sakrīt vai izvēlētā izdevumu konta visas analītiskās grupas ir kontā 7170. Secinājums - kontējumā jāuzrāda izdevumu konts, kura analītikas maksimāli pārsedz pārējo izdevumu kontu analītikas. Ja izvēlētā konta analītikas nepārsedz bāzes konta analītikas vai izvēlētajam izdevumu kodam nav bilances konta, tādā gadījumā norakstīšana notiks uz bāzes kontu.

    Bilances kontu saldo atlases funkcijas.
Dotās funkcijas ir ērti ievietot nodokļu apmaksas un tiem līdzīgos dokumentos

    Aprēķina funkcijas.

ASGL ir paredzēta preču norakstīšana uz realizācijas brīdi, bet tikai daudzējādiem kontējumiem ar daudzējādu analītiku - preces (materiāli). Tas notiek ar divi saistīto kontējumu palīdzību:

Kontējums 1 - realizācija

Debets Kredīts % Funkcija Summa
2310 6110   RL0,RL1,RL2,RL3
  5721 -18.00 VAT  

Kontējums 2 - norakstīšana

Debets Kredīts % Funkcija Summa
7120 2130 100% no 1 kontējuma  OFF

Pie pasūtījuma formēšanas norakstīšana nenotiek, bet pie pasūtījuma realizācijas notiek norakstīšana.

    Datu pārnešanas starp daudzējādiem kontējumiem funkcijas.

Ja Jums ir divi daudzējādi kontējumi ar vienādām analītikām, tad ir iespēja pārnest datus no pirmā kontējuma nākošā kontējumā. Šajā gadījumā ja nav uzdotas nekādas funkcijas, tad otram kontējumam tiek izveidota fiktīva sadalījuma tabula, kurā analītiku koeficienti atbilst ievadītajām pirmā kontējumā summām, ja ir uzdots 100% no 1 kontējuma, tad tiek pārnesta visa summa, ja ir uzdots 0%, tad summas ir jāievada manuāli. Dotā gadījumā bilances konti nekur netiek mainīti.

Funkcijas darbam ar daudzumu. Ir izstrādātas automātiskai rēķinu izstādīšanai, bet var izmantoties jebkuros kontējumos.

    Pakešu režīma kontējumi.

Pie 255 grupas atvēršanas uz ekrāna tiek izvadits pakešu režīma kontējumu saraksts ar sekojošiem rekvizītiem:

Visbiežāka pakešu režīma kontējumu izmantošana ir operāciju kontu slēgšana uz atskaites perioda beigām. Ļoti lietderīgi ir izmantot dotos kontējumus pašražotās produkcijas pašizmaksas aprēķinam.

Previous